Как да попитам шефа си за увеличние на заплатата?

Вероятно идеята да повдиганеш въпроса за повишението на твоята заплата кара стомаха ти да се свива, но не можеш вечно да отлагаш решаването на този проблем. В един оределен момент от твоята кариера, ще трябва ясно и категорично да поставиш този въпрос, за да получиш заплата, която наистина заслужаваш. Ето и няколко съвета, как можеш да преговаряш по този деликатен върпос:

  • Анализирай развитието на бранша, в който си зает.
В някои сфери на дейност - например държавните предприятия повишаването на заплата не е решение, което може да се вземе бързо и лесно. В тези случаи най-добрата политика би била, да те повишат или ти да изкараш допълнителни курсове за квалификация.

  • Оцели подходящия момент.
Независимо дали сектора е по-гъвкав по отношение на политиката към персонала или по-бюрократичен най-добрия момент за да повдигнеш въпроса за заплата е, когато си на интервю за работа. Човек трябва да представи достатъчно добре префесионалното си минало и успехи, като даде ясна иддикация за това колко струва.

  • Въоръжи се с фактите.
Да повдигнеш върпоса за увеличаване на заплата, когато вече си служител в една компания изисква сериозна подготовка. Ако считаш, че си ниско заплатен, събери данни за средното равнище на заплащане в региона. Тази информация можеш да получиш или от някоя специализирана организация или от Интернет.

  • Подчертай твоите достижения
Преди да се срещнеш със своя началник, си направи списък с достиженията си. Той трябва да включва проектите, които си разработвал, резултатите, които си постигнал и положителната реакция на твоите колеги или кленти. Сам прецени, къде е силата ти: в управлението, организацията, работата с хора, обучението. Трябва да внушиш на работодателя точно какво значение имаш за развитието на компанията и с какво допринасяш, когато решиш да пристъпваш към преговори за увеличаване на заплатата. Трябва да умееш да се продаваш успешно.

  • Направи го лице в лице
След като се подготвиш добре: с подходящите факти и цифри, си насрочи среща с конкретния мениджър. Обясни му, че желаеш да обсъдите някои неща свързани с твоето професионално развитие, но запази ведрия и положителен тон, за да не си помисли, че искаш да напускаш. Личната среща е много важна. Когато имаш да дискутираш нещо толкова важно с прекия си супервайзор го направи лично. Никога не искай увеличение писмено, без да си говорил с отговорния за това човек.

  • Подготви убедителна презентация
Не предизвиквай страстите по време на срещата. Представи своята позиция ясно и логически обосновано. Започни, като разкажеш, как си доволен от работата със своя началник или отдел, за да покажеш още в началото, че нямаш намерение да напускаш компанията. След това присъпи директно към въпроса, като подплатиш твърдението: "Смятам, че трябва да получавам по-висока заплата", с конкретни причини "защо". Посочи твоите силни страни, както и проучването на трудовия пазар в твоя сектор. Предай писмено резюме на твоето становище след личната среща.

  • Бъди обективен
По време на срещата бъди целенасочен и позитивен. Обоснови се обективно, а не емоционално. Дали твоето желание ще бъде удовлетворено е въпрос на бизнес, а не на лично решение от страна на работодателите ти. За това и не го приемай лично. Запази спокойствие, бъди самоуверен, остани професионалист. В никакъв случай не се дръж връждебно.

  • Наслади се на бонусите
Да поискаш повишение на заплатата е едно от най-трудните неща, които биха ти се случили в професионалната кариера, но усилието се възнаграждава. Тази твоя стъпка показва, че отстояваш правата си, заинтересован си да останеш на работа, имаш желание да се развиваш и искаш да използваш потенциала си за компанията. Дори и да не постигнеш резултатите, които си желал, твоята молба може да накара работодателите ти да преразгледат цялостната си HR политика - и да предложат бонуси или гъвкаво работно време за служителите си, което никак не е малко.